اطلاعیه دوره های آموزشی

اخبار و اطلاعیه ها

30


به گزارش روابط عمومی کانون کارشناسان رسمی دادگستری فارس، نشست هم اندیشی کارشناسان رشته کشاورزی دارای صلاحیت تفسیر عکس های هوایی با ریاست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شیراز در محل کانون برگزار شد.

بر اساس این گزارش، در این نشست، دکتر مرشدی، مدیر مرکز آموزش کانون ضمن ابراز خوشامدگویی و خیر مقدم خدمت کارشناسان حاضر و میهمان جلسه، اظهار کرد: در پی ارجاعات صورت گرفته از سوی سازمان سیما، منظرو فضای سبزشهرداری شیراز در خصوص باغات شهر شیراز مبنی بر اظهار نظر در خصوص تعداد درختان کاهش یافته و محیط بن آن ها در هر پلاک با بررسی عکس های هوایی و تصاویر ماهواره ای و ارائه گزارشات کارشناسی از طرف همکاران دراری صلاحیت مزبور، نگرانی هایی از سوی دستگاه ارجاع کننده کارشناسی به هیأت مدیره کانون منتقل گردید.

وی در ادامه بیان کرد: از جمله این موارد نگران کننده، اظهار نظر خارج از مفاد قرار کارشناسی که تبعات حقوقی را متوجه سازمان و بعضا خود کارشناس می کند، بوده و از این رو ضمن انعکاس این مطلب به هیأت رئیسه گروه، بر آن شدیم تا در نشستی با حضور ریاست محترم سازمان سیما و منظر و کارشناسان محترم به بررسی زوایای تخصصی و حقوقی این نوع پرونده ها بپردازیم؛ باشد که ان شاءالله در جهت ارائه هر چه بهتر خدمات کارشناسی به مردم و دستگاه های اجرایی گام مثبتی برداریم.

مرشدی با بیان این که از لحاظ علمی، عمده خشم و عصبانیت انسان ها نشأت گرفته از تفاوت دیدگاه و نگرش آن ها می باشد، عنوان کرد: بسیاری از گلایه مندی ها چه در دستگاه قضا و چه در سایر دستگاه های اجرایی در بحث های کارشناسی، ناشی از همین مسأله بوده، فلذا هیأت مدیره برگزاری نشست های تخصصی کارشناسان با مسؤولین این دستگاه ها و مراکز را در اولویت کاری خود قرار داده که از آن جمله می توان به نشست تخصصی کارشناسان رشته نفقه با ریاست و قضات محترم دادگاه خانواده شیراز در سال 96 و برنامه ریزی جهت نشست کارشناسان رشته تصادفات با رؤسا و قضات محترم دادگاه تصادفات شیراز و همچنین ریاست و قضات دادسرای فرهنگ شهر با کارشناسان رشته حسابداری و حسابرسی در تابستان سال جاری اشاره کرد.

وی در ادامه گفت: خروجی این جلسات بیان جنبه های مختلف حقوقی و فنی پرونده های کارشناسی توسط طرفین و همچنین اتخاذ یک وحدت رویه در نگارش نظریات کارشناسی با توجه به جنبه های مختلف حقوقی کار می باشد، به گونه ای که به بهترین نحو در جهت رسالت کارشناسی گام برداشته باشیم.

در ادامه مهندس مهرداد تدین رئیس هیأت رئیسه گروه کشاورزی و منابع طبیعی با اعلام این نکته که نشست هم اندیشی برگزار شده در واقع یکی از جلسات هیأت رئیسه گروه است، بیان کرد: از هیأت مدیره کانون به جهت ایجاد تحول در سیستم ارجاعات تشکر می کنم، چرا که شیوه ای کاملا جامع و پویاست.

وی در ادامه به مفاد نامه سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری به عنوان دستور جلسه اشاره کرد و تأکید کرد: هر سازمانی سعی در مرتفع کردن مشکلات خود را دارد و از کارشناسان می خواهم که درگیر مسائلی نشوند که بعدا جوابگوی آن باشند.

بر اساس این گزارش، دکتر میرزاوند، رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شیراز سخنران بعدی این نشست بود که در زمینه پرونده های ارجاعی آن سازمان به کانون و نحوه تنظیم نظریات کارشناسی سخنانی ایراد کرد.

میرزاوند، ضمن تشکر از هیأت مدیره کانون و هیأت رئیسه گروه، تصریح کرد: این نشست هم اندیشی، نتیجه همکاری و تعامل خوب مدیریت کانون و هیأت رئیسه گروه با سازمان سیما و منظر شهرداری است.

وی با اشاره به بررسی های اجمالی انجام شده از گزارشات ارسالی کارشناسان، اظهار کرد: تلاش ما در شهرداری سلامت کار است و لذا این نشست در راستای اجرای صحیح کارهای ارجاعی به کارشناسان و دستیابی به نتیجه ای درست برگزار شده است.

رئیس سازمان سیما و منظر همچنین در ادامه بیان کرد: بحث مورد نظر این نشست، تعیین تعداد اصله اشجار کاهش یافته و محیط بن آن ها از طریق تفسیر عکس های هوایی و ماهواره ای یا در نظر گرفتن ابعاد و زوایای تخصصی باغبانی نظیر تراکم درختان مختلف و تخمین سن تقریبی اشجار می باشد.

وی با بیان این که در قرار کارشناسی صادره هیچ اشاره ای به علت کاهش درختان نشده و هنچنین با توجه به نص صریح قانون که اشاره به کاهش اشجار به هر دلیلی دارد، از همکاران کارشناس درخواست کرد که خارج از مفاد قرار کارشناسی اظهارنظر نکنند، چرا که این امر می تواند تبعات منفی حقوقی هم برای سازمان و هم برای کارشناس به همراه داشته باشد.

طبق این گزارش، بعد از سخنرانی دکتر میرزاوند، برنامه با پرسش و پاسخ ادامه یافت که کارشناسان طی آن ابهامات و سوالات خود را با رئیس سازمان سیما و منظر مطرح کرده و پاسخ شنیدند.

                                                      روابط عمومی کانون کارشناسان رسمی دادگستری فارس

 

 
 
 
 
 
 


عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |

اوقات شرعی

آمار سایت

کاربران آنلاین 20
کابران امروز 565
کلیه بازدیدها 569078