اطلاعیه کارشناسان رسمی

اطلاعیه

قابل توجه کارشناسان محترم رسمی دادگستری

 1. یکی از علل مهم در اطاله دادرسی عدم حضور کارشناسان در مراجع قضایی در وقت مقرر می باشد. مقتضی است چنانچه به هر دلیلی قادر به شرکت در جلسات دادگاه‌ها نمی‌باشید حداقل 72 ساعت قبل از موعد مقرر موارد را کتباً به دادگاه مربوطه اعلام نمایید.

   

 2. با عنایت به ماده 19 قانون کانون، کارشناسان میبایست نظریه خود را مستدل و صریح در حدود صلاحیت خود به طور کتبی در مهلت مقرر به مراجع ذیربط تسلیم و نسخه‌ای از آن را تا مدت حداقل 5 سال بعد از تاریخ تسلیم نگهداری نمایند.

   

 3. مقتضی است در هنگام تنظیم نظریه، خواسته دادگاه محترم مد نظر قرار داده شود و از ارائه نظریه خارج از مفاد قرار یا خارج از صلاحیت به صورت جدی خودداری فرمایید و چنانچه خواسته مقام محترم قضایی مبهم باشد مراتب را کتباً استعلام فرمایید تا اخطاری جهت کارشناس به منظور ادای توضیح و تنظیم نظریه تکمیلی صادر نگردد چراکه این امر خود موجب اطاله دادرسی می‌گردد.

   

 4. کارشناس محترم آیا می‌دانید یکی از گلایه‌های دائمی مسئولین قضایی در خصوص نحوه انجام کارشناسی‌های هیئتی می‌باشد مبنی بر اینکه یا صرفاً یکی از اعضای هیئت کارشناسی را انجام داده و سایرین بدون اینکه در جریان کار بوده باشند نسبت به امضای نظریه اقدام نموده اند یا اینکه به دلیل ناهماهنگی بین اعضای هیئت، موجبات اطاله دادرسی فراهم گردیده است. بی شک جهت اعتلای نام کانون و کارشناسی لازم است در پرونده‌های هیئتی همکاران جدیت بیشتری در پیگیری و به سرانجام رساندن کار نمایند.

   

 5. یکی از مواردی که به کرات باعث ایجاد حاشیه‌هایی برای همکاران گردیده است اعلام نظر شفاهی همکاران در فرآیند اجرای قرار کارشناسی در محل می‌باشد (ایجاد درگیری یا هتک حرمت کارشناسان در صحنه اجرای قرار، طرح شکایت پس از اعلام نظریه و...). بی شک اظهار نظر کارشناس بایستی پس از به یقین رسیدن کارشناس با لحاظ نمودن تمامی مدارک و مستندات و مشاهدات میدانی و بررسی‌های محلی صورت گیرد. بنابراین موکداً توصیه می‌شود از اظهار نظر شفاهی در مراحل رسیدگی و علی الخصوص در زمان اجرای قرار یا معاینه محل خودداری شود.

   

 6. کارشناسان محترمی که قصد مسافرت به داخل یا خارج از کشور را دارند لازم است درخواست مرخصی خود را یا در سامانه بارگذاری نموده یا کتباً به کانون اعلام نمایند تا عدم حضور آنان باعث سردرگمی متقاضی و اطاله دادرسی نگردد. بی‌شک این کار در کنار رعایت حقوق ارباب رجوع عمل به این توصیه دینی است که هر آنچه برای خود می‌پسندی برای دیگران هم بپسند.

   

 7. به همکاران گرامی موکداً توصیه می‌شود از هرگونه ارتباط مالی مستقیم با ارباب رجوع (متقاضی امر کارشناسی) خودداری فرموده و به منظور پرداخت حق‌الزحمه کارشناسی، نسبت به معرفی شماره حساب‌های کانون به متقاضی اقدام نمایند.

   

 8. در خصوص پرونده‌های ارجاعی از سوی محاکم قضایی موکداً به همکاران توصیه می‌گردد به منظور رعایت ضوابط قانونی، هرگونه اخذ وجه بابت دستمزد کارشناسی با هماهنگی و تأیید مرجع قضایی صورت گیرد.

   

 9. تاکسی تلفنی کانون کارشناسان رسمی با مجوز از سازمان تاکسیرانی با شماره ثبت 24315 به طور شبانه روزی آماده سرویس‌دهی به کلیه کارشناسان محترم می‌باشد. لذا تقاضا می‌گردد جهت انجام امور کارشناسی در شهرستان‌ها با شماره تلفن 09177076106 مربوط به آقای حقانی (مدیریت تاکسی تلفنی) تماس حاصل فرمایید تا از هرگونه شائبه و سوء تفاهم جلوگیری گردد. لازم به ذکر است موارد متعددی از شکایات انتظامی ثبت شده در دادسرای انتظامی کانون نشأت گرفته از مبالغ متفاوت دریافت شده تحت عنوان هزینه ایاب ذهاب بوده علی الخصوص زمانی که همکاران از وسائط نقلیه دیگری استفاده نموده‌اند.

برو بالا